Hypotéka po insolvenci

dostanu hypotéku, když jsem po insolvenci?

Insolvenční zákon byl schválen v roce 2006, účinný byl od roku 2008, ale fyzické osoby jej začaly naplno využívat až o řadu let později.

V současnosti výrazně roste počet bývalých dlužníků, kteří insolvencí (oddlužením) úspěšně prošli a jsou bez dluhů. Pět let žili z minima, často přišli o své domy, byty, a teď, bez dluhů, s dobrými příjmy by si chtěli koupit svůj nový domov - dům, byt, chalupu.

Hlavní otázkou těchto lidí pak je:
Jak dlouho po skončení insolvence mohu dostat hypotéku?

Chceme-li znát správnou odpověď na tuto otázku, musíme si uvědomit několik základní faktů:

Pro posouzení, za jak dlouho po zahájení či proběhnutí insolvence je člověk čistý v registrech, je podstatné, jestli v insolvenci splácí dlužník dluh přímo bance nebo jestli banka dluh před zahájením insolvence prodala třetí osobě a dlužník splácí této třetí osobě (většinou to bývá nějaká firma, která s pohledávkami obchoduje).

Pokud banka dluh před zahájením insolvence neprodala (nepostoupila),
dlužník platí splátky bance po celou dobu insolvence (5 let), takže doba, za kterou se registry „vyčistí“, tedy 4 roky, začne běžet až po skončení insolvence. Čisté registry má tak člověk až 9 let po zahájení insolvence. Příklad výpisu s neprodanou pohledávkou je k dispozici ZDE.

Pokud banka dluh před zahájením insolvence prodala (postoupila) třetí osobě,
dlužník už s bankou nemá nic společného, dluh platí v průběhu insolvence firmě, která dluh dlužníka (pohledávku věřitele za dlužníkem) koupila, takže čtyřletá doba „čištění registrů“ začíná běžet ještě před zahájením insolvence (oddlužení), v okamžiku, kdy banak pohledávku prodá. Dlužník tak může být v registrech čistý ještě dříve (o rok i více), než skončí 5 let trvající insolvence.
Jakmile má dlužník insolvenci úspěšně za sebou, může požádat o bankovní hypotéku. Je ale možné, že požádá o hypotéku banku, která se do insolvenčního rejstříku podivá a rozhodne se hypotéku neposkytnou. Nakolik se dá či nedá této nepříjemnosti vyhnout nelze v tomto článku konkrétně říci, je to složitější problematika a v podstatě žádný stoprocentní postup v této souvislosti neexistuje. Příklad výpisu s prodanou pohledávkou je k dispozici ZDE.

Co poradit klientům, kteří neví, jak na tom jsou, jestli budou či nebudou moci úspěšně žádat o hypotéku?

Především je nezbytné vyžádat si výpis ze všech tří základních registrů - CBCB, CNCB (nejlépe přes službu www.kolikmam.cz) a Solus (o výpis ze Solusu se musí žádat postaru-papírovou žádostí zaslanou poštou).

Jakmile budete mít výpisy u sebe, vyčtete z nich vše, co je potřeba, pokud vám něco nebude jasné, KONTAKTUJTE NÁS, BEZPLATNĚ vám vysvětlíme, co je z vašich registrů možné vyčíst.Příklad výpisu z registru, na kterém je neprodaná pohledávka.

Pokud půjde do insolvence tento dlužník, banka přihlásí svoji pohledávku do insolvenčního řízení a dlužník bude celou doubu insolvence splácet bance. Jeho dluh tak bude v registrech stále vidět a zmizí až 4 roky po skončení insolvence.

cbcb neprod


Příklad výpisu z registru, na kterém je pohledávka prodaná (postoupená) třetí osobě.

Pokud půjde do insolvence tento dlužník, pohledávku bude přihlašovat firma, která pohledávku v září 2014 koupila, čtyřletá lhůta "čištění registrů" běží dlužníkovi nezávisle na insolvenci od září 2014. Registry bude mít čisté dříve, než skončí insolvenci. Jakmile vyjde z insolvence, může žádat o hypotéku.

cbcb prod

Zadejte svoji e-mailovou adresu

Obratem se Vám ozveme

Zpětné volání zdarma

Zadejte svoje telefoní číslo a my Vám zavoláme zpět zcela zdarma

Kontaktní formulář

Napište nám pomocí
kontaktního formuláře

obrazek

Kontaktní formulář

nebo nám napište na email: reseni@poradimesuverem.cz nebo přímo zavolejte na 724 800 094.
obrazek

práce pro vás hledáme zprostředkovatele

Nabízíme: Seriózní jednání - Pružnost - Kreativita - Úspěšnost

Popis: člověk proklientsky orientovaný, slušný, komunikativní, schopný pružného přístupu, nelže, neokrádá klienty, chce si vydělat peníze.

Jste to právě Vy? Kontaktujte nás